Żwirek dla kota – jak dokonać wyboru, na co zwrócić uwagę?

Gdy podejmiemy decyzję o zamieszkaniu w naszym domu kota należy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia:

  • miejsce do spania – musi być mu wygodnie,
  • drapak - żeby nie niszczył pazurkami otoczenia 😊
  • kuwetę ze żwirkiem – do załatwiania jego potrzeb fizjologicznych,
  • karmę – odpowiednio dobraną,
  • zabawki – żeby mu się nie nudziło 😊

W tym artykule postaramy się przybliżyć rodzaje żwirków do kuwet i je opisać.

Żwirki dla kotów można podzielić na takie główne grupy:

  • Żwirki bentonitowe
  • Żwirki drewniane
  • Żwirki kukurydziane
  • Żwirki silikonowe.

Każdy rodzaj, jak to jest ze wszystkim, ma oczywiście swoje wady jak i zalety.

Żwirki bentonitowe są wykonane ze skały i tak też wyglądają, mają niewielkie „grudki”. Żwirek ten doskonale wchłania zapach kociego moczu. W kontakcie z moczem zbryla się w większą grudę, którą łatwo można usunąć z kuwety. Tego żwirku nie można usuwać drogą sanitarną, czyli wyrzucać do toalety. Pozbywamy się go poprzez wyrzucenie do kosza ze śmieciami komunalnymi.
Żwirki bentonitowe dla kotów mogą mieć różne zapachy. Sprzedawane są w workach: 5, 10 i 25 litrowych.

Żwirki drewniane dla kotów są wyprodukowane z produktów roślinnych. Podłoże to jest ekologiczne, całkowicie biodegradowalne, a co za tym idzie przyjazne dla środowiska naturalnego. Żwirki drewniane są bardzo wydajne, wspaniale też pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Cechuje je też dobra absorbcja moczu kota. Występują żwirki zbrylające i niezbrylające, w wielu różnych zapachach. Żwirki drewniane można kupić w opakowaniach od 5 do 60 litrowych. Są one lekkie, dlatego też worki mogą być większe.

Żwirki kukurydziane dla kotów zostały wyprodukowane z naturalnych składników roślinnych, podobnie jak żwirki drewniane. Tak jak drewniany, żwirek kukurydziany ulega biodegradacji i jest całkowicie bezpieczny dla naszego środowiska. Żwirek ten szybko absorbuje płyny i dobrze neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jest też niezwykle delikatne dla kocich łapek. Można go usuwać w toalecie w małych ilościach. Dzięki swojemu większemu ciężarowi jest mniej wynoszony przez koty z kuwety, zatem w domu dzięki temu mamy trochę mniejszy bałagan. Występuje w opakowaniach 7 i 14 litrowych.

Żwirki silikonowe powstają z krzemianu sodu. Ten żwirek to przezroczyste granulki, przypominające szkło, natomiast w dotyku wyczuwalny jest jako plastik. Jest on bardzo chłonny, doskonale wiąże brzydkie zapachy. W miarę użytkowania jego kolor zmienia się na coraz bardziej żółty – wygląd ten można uznać za wadę, ale mimo wszystko pomaga w określeniu potrzeby wymiany żwirku w kuwecie kota. Większość występujących na rynku marek żwirków silikonowych można usuwać w toalecie -małymi porcjami.
Żwirki silikonowe dla kotów są antybakteryjne i nie pylą się, dlatego mogą być polecane kotom z alergiami.
Obecnie możemy dostać żwirki silikonowe zbrylające i niezbrylające się, zapachowe jak i bezzapachowe. Występują w opakowaniach 3,8; 5 i 7,6 litra.

Warto pamiętać, żeby przy wyborze kociego żwirku kierować się przede wszystkim jego potrzebami i upodobaniami. Trzeba też jednak zwrócić uwagę na własną wygodę – na to czy chcesz często sprzątać kuwetę pupila, czy wolisz lub jesteś zmuszony robić to rzadziej? Przed zakupem zapoznaj się z informacjami jak dany żwirek można go usuwać i zdecyduj co będzie dla ciebie najwygodniejsze.
Przy zmianie żwirku pamiętaj o tym, że prawie każde zwierzę przywiązuje się do podłoża w kuwecie. Wprowadzaj nowy produkt powoli i obserwuj zachowanie kota. Zwróć uwagę czy podłoże nie szkodzi lub po prostu nie pasuje pupilowi. Nie chcesz przecież, żeby kot zaczął załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą.