Noc Sylwestrowa jest dla naszych psich pupili bardzo nieprzyjemnym przeżyciem. Ludzie cieszą się z nadchodzącego Nowego Roku, często wyrażając swoją radość poprzez odpalanie fajerwerków wydających bardzo ostre i głośne dźwięki. 

Psy mają słuch dużo bardziej wyczulony na dźwięki niż ludzie. Słyszą szmery nawet z kilkudziesięciu metrów. Matka natura obdarowała je takim słuchem, żeby je chronić przed drapieżnikami i  innymi niebezpieczeństwami. Niestety ten dar stał się dla nich udręką. Głośne wybuchy i świsty petard są dla psów bardzo trudne do zniesienia. Psy próbują ukryć się przed tym hałasem. Zdarza się, że te mieszkające na podwórku uciekają z posesji. Często docierają do nas informacje o poszukiwaniu psa, który uciekł przestraszony w tę noc. Potem trudno im znaleźć im drogę powrotną do domu, gdyż są przerażone lub ogłuszone.

My mamy dwa psy, które mieszkają na podwórku. Podczas każdej nocy sylwestrowej zabieramy je do domu lub garażu, żeby nie były same oraz żeby ściany wytłumiły huki.

Poniżej kilka sposobów na zaopiekowanie się psem w Sylwestrową Noc:

  • Pierwszy już podałam, zabierzcie zwierzaka z podwórka do domu, żeby ograniczyć docieranie głośnych i nieprzyjemnych dla psich uszu dźwięków. Pozwólcie mu schować się tam gdzie poczuje się bezpieczny.

  • Zajmij się swoim pupilem, postaraj się nie zostawiać go samego

  • Jeżeli planujesz wyjście lub wyjazd w Sylwestrową Noc zadbaj o zapewnienie odpowiedniej opieki dla psa. Hoteliki dla psów oferują opiekę również w tę noc. Sprawdź czy Twój pupil będzie miał odpowiednie warunki.

  • Niektórzy lekarze weterynarii zalecają, żeby podać psu leki uspokajające. Pamiętajmy, że można podać tylko i wyłącznie takie leki, które przepisze Weterynarz.